środa, 5 czerwca 2013

Emboloterapia

 
EmboloterapiaEmboloterapia odnosi się do różnych metod blokowania krwawienia naczyń krwionośnych, zapobiegania dalszej utracie krwi. Emboloterapia może wykorzystywać:
  • Środki chemiczne zwane sklerosantami, które zabliźniają wnętrze naczynia krwionośnego, dzięki czemu powstają blizny "tamujące" krwawienie naczyń
  • Środkie mechaniczne, które blokują krwawiące naczynie, w tym cewki metalowe i lateksowe lub balony silikonowe
  • Cząsteczki lub mikrogranulki (?) na krawędzie krwawiącą wewnątrz naczynia, w tym pianka żelatynowa
  • Płyny, które zapewniają barierę wewnątrz krwawiącego naczynia, w tym wtryskiwanego płynu, który szybko zamienia się w grubszą masę żelową lub gąbczastą, aby zapobiec krwawieniu z naczynia            
Klej fibrynowy jest substancją wytworzoną z ludzkich czynników krzepnięcia. Te czynniki krzepnięcia mogą być zbierane z osocza krwi dawcy lub z własnego osocza krwi pacjenta. Klej fibrynowy może być stosowany do krwawiących naczyń. Blokuje on jednocześnie krwawiące naczynie i uaktywnia normalne krzepnięcie/koagulację. Ponieważ klej fibrynowy jest wykonany z produktów z krwi, każdy z osobna powinien rozważyć we własnym sumieniu zdecydować, czy osobiście jest skłonny zaakceptować jego zastosowanie [w jego przypadku].

Koncentrat żelu płytkowego jest wytwarzany z osocza krwi własnej pacjenta, zmieszany z wapniem i czynnikami krzepnięcia wytwarzanymi przez krowy. Koncentrat żelu płytkowego może być stosowany w trakcie operacji w celu kontroli krwawienia. Tak jak w przypadku kleju fibrynowego koncentrat żelu płytkowego wytwarzany jest z osocza, więc jego stosowanie przez niektóre osoby jest kwestią sumienia.

Hemostaty biologiczne to wytwarzane fabrycznie podkładki tkane z kolagenu (rodzaj włókien będących składnikiem skóry, ścięgien i kości) i celulozy (włókna roślinne). Podkładki te są umieszczane na krwawiących obszarach podczas zabiegu i wydaje się, że pomagają szybciej zatrzymać krwawienie.

źródło: http://www.pennmedicine.org/health_info/bloodless/000204.html