środa, 11 listopada 2015

Operacje bez transfuzji krwi w szpitalu możliwe

dr Rolando Rojas
Dla ludzi, których przekonania religijne lub poglądy osobiste nie pozwalają na przyjęcie transfuzji krwi nawet najprostsza operacja może stanowić problem. 
Dlatego lekarze muszą mieć pod ręką krew w razie konieczności zastosowania procedur awaryjnych. Różne rodzaje operacji, takie jak zabieg chirurgiczny na sercu, wymagają [niejednokrotnie] podania pacjentowi krwi w miejsce utraconej krwi własnej.
Religia Świadków Jehowy zakazuje jej wyznawcom przyjmować transfuzji krwi; wierzą, że taka praktyka jest zakazana zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie.
Inni obawiają się zakażenia chorobami przenoszonymi poprzez transfuzję krwi, chociaż testy i badania przesiewowe zmniejszają takie ryzyko.
Niektóre szpitale stworzyły specjalne programy, aby zaspokoić potrzeby ludzi, którzy pragną uniknąć transfuzji krwi. Szpital Englewood w hrabstwie Bergen w stanie Nowy Jork posiada Instytut Zarządzania Krwią Pacjentów, Bezkrwawej Medycyny i Chirurgii.
Centrum Szpitalne Putnama również ma Program Zarządzania Krwią na rzecz Bezkrwawej Chirurgii i Medycyny, który rocznie obsługuje około 600 pacjentów. Szpital zamierza udostępnić punkt otwarty w soboty dla pacjentów zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy [medycznej].
Dr Rolando Rojas, dyrektor medyczny zarządzania krwią na rzecz bezkrwawej chirurgii i medycyny, w Szpitalu Putnama, sam jest Świadkiem Jehowy, wprowadził program do szpitala po uprzedniej czteroletniej praktyce w leczeniu swoich współwyznawców. 
Poniżej wywiad The Journal News na temat bezkrwawej chirurgii:
Dlaczego ludzie chcą być leczeni bez krwi i jak często wychodzi Pan im naprzeciw?
Głównie są to Świadkowie Jehowy z uwagi na ich wierzenia. Ale jest też sporo ludzi, którzy nie chcą czyjejś krwi. Chcą uniknąć ryzyka zakażenia chorobami takimi jak wirusowe zapalenie wątroby typu C. 
Rozeszła się wieść o tym, że mamy program bezkrwawej medycyny i wielu pacjentów przybywa do Szpitala Putnama, żeby tutaj poddać operacji bez użycia krwi.
Proszę nam powiedzieć, jak udaje się Panu przeprowadzić operację bez transfuzji krwi? 
Jest kilka sposobów. W trakcie operacji Świadków Jehowy stosujemy urządzenie o nazwie selsejwer. Przechowuje ono krew, filtruje ją i pozwala ponownie wprowadzić ją do krwiobieg u pacjenta w trakcie operacji. [Niektórzy] Świadkowie traktują [ten przyrząd] jako przedłużenie ich [naturalnego] układu krążenia. Jest to dopuszczalna [metoda]. 
Ludziom, którzy nie mają zastrzeżeń natury religijnej, proponujemy przygotowanie przedoperacyjne. Możemy im podać zastrzyki stymulujące szpik kostny do produkcji krwinek czerwonych. Możemy również przechowywać własną krew pacjenta [pobraną od niego] przed operacją w celu jej wykorzystania w trakcie operacji.
Oprócz tego istnieją metody zmniejszenia krwawienia, takie jak chociażby skalpel harmoniczny, który zasklepia żyły podczas cięcia.
Czy [operacje bez krwi] są bezpieczne?
Są bezpieczniejsze od tradycyjnego zabiegu. Zmniejszają i pozwalają uniknąć ryzyka zakażenia zapaleniem wątroby typu C. Pokazują, że pacjenci, którzy nie przyjęli krwi znacznie lepiej przechodzą okres leczenia pooperacyjnego niż ci, którym podano krew.


źródło: http://www.lohud.com/story/news/local/westchester/2014/10/13/bloodless-blood-transfusions/17200643/